Стіс або гліночурка - технології, популярні знову

 Март 27, 2015 – 10:30

Дерев'яний будинок - класичний підхід до пристрою житла. Колоди, брус, дошка - в хід йде будь довгомірний пиломатеріал, який можна скласти один на одного у вигляді вертикальної площині (стіни) або зібрати каркас. Проте стіни можна скласти з простих дров, напилених в один розмір.
Чурка - відрізок колоди. При розколюванні чурок уздовж, виходять поліна.
Ця технологія в різних країнах називається по-різному: в Канаді - cordwood (кордвуд), в Україні та Білорусії - «гліночурка», В Росії її часто називають просто стіс. Вона поширена всюди, де ростуть дерева і є можливість їх заготовляти. Своєю популярністю вона зобов'язана простоті зведення і малої вартості матеріалу - в лісистій місцевості немає проблем з деревом.
Порода деревини в цьому випадку не має значення - вздовж волокон теплопровідність дерева на 50-70% нижче, ніж впоперек. Матеріал (цільні чурки і поліна) повинен бути підготовлений відповідним чином:
Огляд і відбраковування деревини, зараженої комахами.
Нарізка в розмір - довжина чурки дорівнює товщині стіни.
Повністю вилучена кора із збереженням волокон.
Обробка антисептиком.
Такий будинок можна побудувати прямо в лісі - так і народилася ця технологія, яка повертається разом з модою на екобудівництво.
Розчин для дому з полін - ноу-хау, яке забезпечує деревині збереження і відсутність прілості, конденсату і гнилі. Він складається з родинних дереву натуральних матеріалів, але склад може відрізнятися в залежності від місцевих умов.
Головна вимога до розчину - він не повинен бути жорстким, як традиційний кладки, а скоріше навпаки - зберігати пластичність, «дихати» разом з деревом. Це не означає, що заповнення між полінами буде м'яким, але й дюбеліровать його під наважку меблів не варто.

Варіанти складу розчину для прядив'яної кладки:
Вихідний - 2 частини глини, 1 частина піску, 3-4 частини дрібної соломи або очерету.
На тирсі - 2 частини глини, 1 частина піску, 3 частини тирси (попередньо замочити у воді).
На цементі - 1 частина цементу, 3 частини піску, 4-5 частин тирси, соломи, очерету, трісок.
На цементі жорсткий - 1 частина цементу, 3 частини піску, 3-4 частини шлаку, 0,5 частини вапна.
На шлаку (для верхніх поверхів, верху стін) - 1 частина цементу, 4-5 частин шлаку, 0,5 частини вапна.
Зрештою кожен майстер (особливо при будівництві для себе) підбирає пропорції за своїм рецептом. Результат - робота матеріалу в конструкції - багато в чому залежить від клімату. Готовий розчин повинен бути сухуватим, але тримати форму.
Ще один варіант комбінації матеріалів в розчині - кладка полін на арболіт, приготований на місці. Арболит сам по собі має дуже хороші показники по несучої здатності і теплопровідності. При цьому його стійкість до гниття і прекрасні властивості розподілу навантаження роблять цей матеріал ідеальним для кладки гліночуркі.
Один з важливих моментів у процесі укладання полін - гігроскопічність дерева (одностороння прохідність вологи). Оскільки волокна при такій кладці розташовані горизонтально, «вхід» і «вихід» знаходяться по різні сторони стіни. Є велика ймовірність того, що дерево, в силу природних причин, буде затягувати вологу всередину приміщення, замість того, щоб виводити її звідти. Це може статися, якщо укласти цурку комлем назовні.
Як визначити напрямок росту волокон в дереві
Найнадійніший спосіб - по сучку. Гілка росте зі стовбура завжди вгору (навіть у ялини) - такий закон природи. Відповідно, у напрямку стрижня сучка можна «добудувати» гілку і визначити, де була верхівка, а де комель. Волокна зазвичай більш щільно зібрані над сучком, а внизу розташовані більш вільно.
Є спосіб надійніше. Якщо ви плануєте будувати будинок за технологією кордвуд, вам не обійтися випадковим матеріалом низької якості - просто замовити пару машин дров буде недоречно. Для зручної і швидкої роботи деревина повинна бути чистою і рівною. Зрозуміло, не може бути й мови про наявність комах, грибка та інших глибоких поразок.
Для зведення стін будинку площею 70 м2 при товщині стін 500 мм знадобиться близько 20 м3 стінового матеріалу, з яких 15 м3 - поліна. Тому їх краще всього виготовити спеціально під будівництво. Можна придбати або орендувати обладнання для розпилювання, а можна просто замовити цю роботу на тартаку. Маркування комля слід провести безпосередньо після нарізки.
Такі стіни можна залишити відкритими, з видимою частиною зрізу дерева, а можна облицювати будь-яким «дихаючим» матеріалом - кам'яної ватою, вентильованим фасадом (з обрешетуванням) або утепляющей штукатуркою по сітці. Матеріал повинен бути паропроникним, інакше дерево почне «задихатися» - скапливать конденсат і пріти.
У висновку варто зазначити, що сучасні технології виробництва стінових матеріалів демонструють повернення до природними властивостями матеріалу і деяким майже забутим, застарілим прийомам. Інженери ставлять ці знання на чільне місце при розробці матеріалів і технологій. У підсумку вкотре виходить «добре забуте старе».

Похожие записи:

  1. Отделка от застройщика: найти золотую середину
  2. Что вам нужно знать перед покупкой дивана
  3. Будівництво Будинку Газосилікатні Блоки
  4. Як правильно вибрати автомобіль для поїздки